Med nytt hovedkontor på Gismarvik samler vi virksomheten, styrker arbeidsmiljøet og legger grunnlaget for videre vekst.

En ny milepæl er nådd for Vassbakk & Stol. Torsdag 6. november tok vi første spadestikk for vårt nye kontorbygg på Gismarvik. Spadestikket ble selvfølgelig tatt med gravemaskin og bak rattet satt lærlingen vår, Kristian Brattgjerd. En viktig symbolikk i Vassbakk & Stol-sammenheng.

– Lærlingene er fremtiden vår. Vi er en stor lærebedrift, og de er en utrolig viktig ressurs. I dag har Kristian tatt det første spadestikket for det nye hovedkontoret vårt. Dette er et bygg for fremtiden som skal vare i mange år fremover, i likhet med lærlingen som er helt i starten på arbeidslivet og skal være i arbeidslivet i mange år. Vi i Vassbakk & Stol satser på de unge og vi satser på fremtiden, noe vi viser her i dag, forteller administrerende direktør, Richard Kvalevaag.

 


Kristian Brattgjerd tok det første spadestikket for vårt nye hovedkontor på Gismervik i Tysvær kommune. 

Sentralt plassert i Haugaland Næringspark

Vi sikret oss tomten allerede i 2010. Med sin strategiske plassering, sentralt mellom flere viktige kommuner på Haugalandet, var Haugaland Næringspark et naturlig sted å etablere oss når vi skal skrive det neste kapittelet i vår historie.

– Nå samler vi oss i ett hovedkontor. Kontoret vårt på Bygnes er et eldre bygg som er bygget på i flere omganger. Vi har verksted i bygget, men slik som sveiseavdelingen, den ligger noen kilometer unna. Ved å samle oss får vi en helt annen logistikk og samarbeid. Det gjør noe med arbeidsmiljøet, å kunne jobbe tettere sammen, fortsetter Kvalevaag.

Under markeringen var både politikere, lokale medier, næringsforeninger og representanter fra Vassbakk & Stol og Skanska til stede. Det ble en stor dag for flere enn oss selv.

– Dette er utrolig spennende! Vi er utrolig glade for at Vassbakk & Stol har lyst til å etablere seg her i Haugaland Næringspark. Dette er ikke bare viktig for Tysvær kommune, som nå blir vertskommune for enda en stor bedrift, men for hele Haugalandet. Jeg er imponert over satsingen Vassbakk & Stol gjør. Vi er i en tid hvor ting er dyrt, og det kan være vanskelig i markedet. Det at de virkelig satser nå viser at de er en aktør som vil, og som tør, sier ordfører i Tysvær Kommune, Monika Lindanger.

 


F.v. Regionssjef i Skanska Bygg Sør-Øst Terje Nygård Olsen, daglig leder i Haugaland Næringspark Tirild Fjeld, ordfører i Tysvær kommune Monika Lindanger og administrerende direktør i Vassbakk & Stol Richard Kvalevaag. 

Et prosjekt som imponerer

Anlegget som skal reises blir på over 8000 kvadratmeter. Rundt 100 kontorer, egen kantine og auditorium skal på plass, i tillegg til et stort kaldtlager. Men viktigst av alt – et 4 600 kvadratmeter stort verkstedareal med alle fasiliteter.

– Årsaken til at vi bygger er i hovedsak fordi vi trenger mer plass til verkstedet. Vi har en bil- og maskinpark som er helt enorm. For å kunne håndtere den trenger vi disse fasilitetene. Her bygger vi verksted for sveis, lakkering og reperasjon. I tillegg bygger vi bilverksted og lastebilverksted. Vi kommer også til å ha grovvask og finvask, forklarer Kvalevaag.

Grunnarbeidet fikser vi selv, mens gode kollegaer i Skanska-konsernet tar seg av selve bygningsarbeidet.

– Dette er en stor dag, også for Skanska og Skanska Bygg. Nå får vi på bygg være med å bidra til et anlegg som kommer til å bety mye for Vassbakk & Stol sine videre ambisjoner og vekstplaner. Dette kommer til å bli et stort og imponerende prosjekt, med mange ringvirkninger. Når du kraftsamler slik som dette har du bedre forutsetninger for å tiltrekke mer arbeidskraft, skape innovasjon og forbedringsarbeid, sier Terje Nygård Olsen, regionssjef i Skanska Bygg Sør-Øst.

 

 

De siste årene har vi tegnet, prosjektert og tegnet på ny. Vi har gjort endringer underveis i prosessen som har vært helt nødvendige for å få et resultat som er unikt tilpasset for den daglige driften og våre fremtidsplaner.

– Fokuset har vært å få et bygg med god plassutnyttelse som dekker alle våre behov, og som er innenfor budsjett. Nå får vi et bygg som kommer til å gjøre godt for arbeidsmiljøet – med godt inneklima, ventilasjon og lysforhold. Vi får også et bygg med fasiliteter som vil øke attraktiviteten til Vassbakk & Stol som arbeidsplass, utdyper Kvalevaag.

 

En rekke investeringer for fremtiden

Vi investerer 250 millioner i det nye hovedkontoret på Gismarvik i Tysvær. Prosjektet føyer seg inn i rekken av flere store investeringer som gjøres for å være konkurransedyktige og rigge oss for fremtiden. Senest i september sto Bergen-avdelingens nye verksted klart. Og maskinparken, den blir kontinuerlig fornyet og oppgradert.

– Verkstedet på Mjåtveit – med sin sveisehall, verkstedhall, kontorfasiliteter og lager, er et viktig bidrag for å styrke avdelingen i Bergen. Det er fra det verkstedet alle prosjekter i Bergens-området blir betjent, mens alle prosjekter ellers i Norge kommer til å bli betjent her fra Gismarvik.

For at det er stor aktivitet og mange prosjekter er det ikke tvil om, og fortsetter utviklingen som dette kommer årene fremover til å bli travle og innholdsrike.

– Anleggsbransjen har historisk sett vært en god bransje å være i. Det investeres i vei, VA og annen infrastruktur, så fremtidsutsiktene ser veldig bra ut, sier Kvalevaag og avslutter: – Det som kanskje kommer til å bli utfordrende fremover er å ha nok fagkompetanse, men der tar vi vår del av jobben med å rekruttere og utvikle lærlinger i tråd med Vassbakk & Stols verdier og kultur. Et arbeid vi får enda bedre forutsetninger for å videreutvikle når det nye hovedkontoret står ferdig.